Co vše využívám, aby vám bylo lépe
Fytoterapie
Fytoterapie, nebo-li bylinná léčba, je jedním z důvodů proč jsem začal tradiční čínskou medicínu studovat. Vždy mě fascinoval zázrak, jak kytička na louce může uzdravit člověka. Naši propojenost s přírodou vidím v tomto odvětví více než v čemkoliv jiném. Na rozdíl od našeho bylinkářství mají však Číňané nesrovnatelně lépe propracovaný a tisíciletími ověřený systém účinků jednotlivých bylin, neboli Yao, na lidský organismus. Pod pojmem Yao se v tradiční čínské medicíně řadí mimo rostlin, jejich plodů a částí, také nerosty a horniny, zkameněliny zvířat, živočichové a jejich části. Účinek všeho zmíněného je milionkrát prověřený v praxi a vhodná bylinná směs, nejlépe s podporou akupunktury a dietetiky, dokáže skutečně člověka uzdravit. Slovo uzdravit bych rád v tomto případě zdůraznil, jelikož jen s pomocí bylin lze znovu vybalancovat organismus do rovnováhy a v mnoha případech tak oprostit pacienta od celoživotní léčby.
Akupunktura
Akupunktura je jednou z hlavních léčebných metod tradiční čínské medicíny. Stimulací vhodných akupunkturních bodů, tak můžeme významně ovlivnit a tím i odstranit tělesnou dysbalanci, se kterou pacient přišel. Účinek této metody se dá pozorovat v některých případech již při prvním zavedení jehly do vhodného akupunkturního bodu(ů) s tím, že efekt léčby pokračuje samovolně v několika dalších dnech až týdnech. V převážné většině případů je však žádoucí, aby pacient podstoupil tuto terapii několikrát po sobě. Velkým benefitem je možnost využití akupunktury u farmakologicky léčených pacientů, kdy působí synergicky jako podpůrná léčebná metoda a nijak neovlivňuje účinnost léků.
Dietetika
Čínská dietetika je doporučený způsob stravování, který už jen sám o sobě dokáže vhodně vybalancovat, posilovat a dokonce uzdravit člověka. Bohužel, žijeme v „trendy“ době a převážná většina z nás nedodržuje tento vhodný a léčebný způsob stravování. Žijeme hekticky v potravinovém nadbytku a stravujeme se bezmyšlenkovitě podle momentálních chutí a nepřemýšlíme, co které jídlo tělu dá, či jak ho zatíží a čím ho vyčerpává. Varovné signály kdy nás tělo varuje, že není vše v úplném pořádku nebereme v potaz, nebo nedokážeme tyto signály těla „přečíst“. Nastává tak disharmonie a nemoc. Poté je třeba sáhnout po bylinkách, akupunktuře a dalších léčebných metodách, které organismus znovu vybalancují. V tom horším případě sáhneme rovnou po lécích a varovné signály těla tak zcela utlumíme. Dietetika nám v rámci tradiční čínské medicíny doporučuje vhodné potraviny k posílení konkrétního orgánu, který je oslaben a zároveň eliminuje z našeho jídelníčku to nevhodné, co nám způsobuje tělesnou nevyváženost. Nejedná se tedy o doporučený přísun bílkovin, sacharidů a vlákniny ve stravě, ale přímo se využívá schopnosti jednotlivých potravin podpořit vyváženost a urychlit samotné uzdravení. Bez vhodného dietetického opatření a změny v jídelníčku, může dojít k výraznému prodloužení léčby a co víc, nemusí dojít nikdy k odstranění zdravotních potíží.
Moxování
Moxování je léčebná metoda tradiční čínské medicíny, při které dochází k nahřívání konkrétních akupunkturních bodů, často pomocí pelyňkových doutníků. V tomto případě se jedná se o tzv. nepřímé moxování, kdy se bod zahřívá z určité vzdálenosti od pokožky. Ve své praxi ale používám také tzv. přímé moxování, kdy pomocí malých kůžílků vytvarovaných z pelyňku, zahřívám konkrétní meridiánové body přiložením hořícího kužílku na pokožku. Hořící moxa je pak následně včas odstraněna, aniž by došlo k popálení a poranění kůže pacienta. V některých případech je také vhodné připevnit hořící moxu přímo na akupunkturní jehlu. Často se moxování využívá k doplnění deficitních stavů v organismu a celkově k posílení. Překvapivě však může tato doplňovací a zahřívací technika odstranit z těla nadbytek, tedy nežádoucí horkost, kdy horkost vypudí horkost a nastane opět vyváženost.
Baňkování
Baňkování je jakýmsi mezistupněm akupunktury a masáže. Díky podtlaku dokážeme baňkou odstranit hlubší energetické stagnace Qi (čchi) a krve, nebo-li tzv. „vytáhnout a rozhýbat“ to nadbytečné a neproudící z těla ven. Efekt je jiný než při klasické masáži, kdy jsme omezeni „jen“ rukama na horní vrstvu těla. Na druhou stranu nejdeme s baňkou až tak do hloubky jako při akupunktuře, kdy ovlivňujeme přímo jednotlivé orgány. Baňkování ve své praxi používám převážně k odstranění bolestí pohybového aparátu, při nachlazení, astmatu, u migrén, celulitidě, u křečových žil, gynekologických obtížích, neplodnosti a při léčbě některých duševních poruch.
Léčebné hloubkové masáže
Ve své praxi se zaměřuji především na hloubkové a zdravotní masáže, odstraňující bolesti pohybového aparátu, které často přecházejí až do chronické fáze. Masérská a trenérská kvalifikace, spolu s tradiční čínskou medicínou mi umožňují využít vhodné „zbraně“ pro efektivní odstranění těchto život znepříjemňujících problémů. Lidský magnetismus vycházející z rukou je zázračný, dokáže opravit mnohé a já mohu tuto skutečnost jen potvrdit.
Domluvte si konzultaci
Při našem první setkání je nutné provést tzv. vstupní vyšetření, při kterém se Vás budu ptát na různé věci, na které se Vás většinou lékař západní medicíny neptá. Pro mě jsou to však drahocenné informace, které mi zásadně pomohou při stanovení diagnózy. Tímto dotazováním a dalšími diagnostickými metodami je tak přesně identifikován a určen druh onemocnění z pohledu TCM a následně je stanovena individuální léčebná terapie.
Ve vstupním vyšetření je také zahrnuta stimulace vhodných akupunkturních bodů a tím je de facto ihned zahájena léčba.
Vhodné bylinky a dietetická opatření pacient obdrží při další návštěvě.
U léčebných masáží není 90 minutový vstup nutný a rozsah zdravotních potíží je stanoven před první masáží.
Všechny léčebné metody a postupy se mohou vzájemně doplňovat a kombinovat z důvodu zvýšení efektivity procesu uzdravení.